تجهیزات تست صنایع هوافضا

تجهیزات تست صنایع هوافضا

برای دستیابی به نتیجه مطلوب در تولید و توسعه تجهیزات هوا و فضا، انجام فرآیند تست و آزمایش یک عملیات بسیار مهم تلقی می‌شود. تست‌های مکانیکی تجهیزات و مواد مورد استفاده در این صنعت با استانداردهای بالایی اجرا می‌شوند و اعتبار سنجی مواد و دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت هوافضا یک ضرورت اساسی به حساب می‌آیند. برای تمام این آزمایش‌ها از تست صنایع هوافضا استفاده می‌شود.

تست تجهیزات صنایع هوافضا

تجهیزات تست هوانوردی تا سال ۲۰۲۸ سهم قابل ‌توجهی از بازار جهانی تجهیزات آزمایشگاهی هوافضا را به خود اختصاص خواهد داد. تقاضای تجهیزات آزمایش هوافضا به طور گسترده‌ای در بخش هوانوردی بالا است؛ زیرا این ابزارها می‌توانند رفتار دستگاه‌های مختلف را در زمان واقعی تجزیه ‌و تحلیل کنند و شرایط را با اعمال تست‌های هیدرولیکی، الکترونیکی و تست فشارهای جوی بسنجند. برخی از این آزمون ها عبارت‌اند از: مقاومت مکانیکی تحت ‌فشار بالا، عملکرد تجهیزات، رفتار دستگاه‌ها در هنگام افزایش فشار و مقاومت در برابر خستگی هیدرولیکی یا الکتریکی.

این آزمایش‌ها به سازندگان اجازه می‌دهد تا در مورد هرگونه نقص فنی یا فیزیکی در سیستم‌های مورد استفاره ایده قبلی داشته باشند و در نهایت، به افزایش ایمنی منجر شود. از آنجایی‌ که تجهیزات تست هیدرولیک و الکترونیکی برای انجام آزمایش‌ها در زمان واقعی استفاده می‌شوند، دید بهتری از رفتار ماشین‌ها و مواد مورد استفاده در صنعت هوافضا به تولیدکنندگان می‌دهند. در ادامه به چهار نوع از این تجهیزات اشاره خواهیم کرد.

تجزیه و تحلیل کننده فرایند اکسیژن

این آنالایزر الکتروشیمیایی برای سنجش دقیق سطح اکسیژن در بیشتر گازها و اتمسفرهای صنعتی طراحی شده است. آنالایزرهای اکسیژن از انواع پیل‌های سوختی الکتروشیمیایی خاص استفاده می‌کنند و ابزارهای بسیار پیشرفته‌ای هستند. این تجهیزات از نرم‌افزار ساده و بهترین‌ترین نوع سنسورها استفاده می‌کنند تا دقیق و قابل ‌اعتماد نتایج را تحت سخت‌ترین شرایط محیطی کار ارائه کنند.

سنسورهای Systech Illinois برای سنجش سطح اکسیژن استفاده می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای جریان‌های گازی مانند هیدروژن، مواد قابل احتراق، هیدروکربن‌ها و گازهای بی‌اثر نیز استفاده کرد. این نوع حسگرها در تست صنایع هوافضا به ‌راحتی با هوای محیط کالیبره می‌شوند، در این حالت می‌توان گازهای کالیبراسیون قابل ردیابی را برای پاسخگویی به برنامه‌های تضمین کیفیت بسیار سخت‌گیرانه مورد استفاده قرار داد.

دستگاه اعوجاج سنج حرارتی

این محصول برای پوشش استانداردهای بین‌المللی، تست‌های متعددی انجام می‌دهد و از فناوری ریزپردازنده برای تعیین دقیق ویژگی‌های انحراف و نقطه نرمی تمام نمونه‌های تست ترموپلاستیک استفاده می‌کند. در این دستگاه دو نمونه به طور هم‌زمان آزمایش می‌شوند.

عملکرد ساده و دستی و همچنین دسترسی آسان به پاسخ نمونه آزمایشی از دیگر ویژگی‌های این دستگاه است. هر دستگاه آزمایشی اعوجاج سنج مجهز به یک دماسنج مقاومتی پلاتین PT100 است که دمای کنار نمونه تحت آزمایش را تا ۰.۱ درجه سانتیگراد به ‌دقت ثبت می‌کند.

در این نوع تجهیزات تست صنایع هوافضا، صفحه ‌نمایش داخلی دستورالعمل‌های ساده را ارائه می‌کند و خطای کاربر را کاهش می‌دهد. در این حالت، پارامترهای تست به ‌راحتی با استفاده از صفحه‌ کلید انتخاب می‌شوند، یک فرایند ساده برای انتخاب داده می‌شود و اعلان‌ها انجام کار عملیاتی را بسیار ساده می‌کنند.

عملکرد کنترل دمای ریزپردازنده تضمین می‌کند که نرخ‌های رمپ ۵۰ یا ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد در ساعت مطابق با استاندارد تست مورد نظر باقی می‌مانند و همچنین نرخ‌های رمپ غیراستاندارد را برای نیازهای خاص مشتریان انجام می‌دهد. با استفاده از این دستگاه دمای آزمایش ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد به ‌راحتی قابل دستیابی است و برای اطمینان از ایمنی مطلوب در دماهای بالاتر، گزینه نیتروژن توصیه می‌شود.

دستگاه سنجش مقاومت در برابر خوردگی

از دیگر تجهیزات تست صنایع هوافضا، اتاق‌های تست خوردگی چرخه‌ای C&W (CCT) هستند که برای شبیه‌سازی دقیق محیط صنعت طراحی شده‌اند. قابلیت اطمینان، سهولت کار و ساختار مقاومشان منجر به استفاده از آن‌ها در سراسر جهان شده است و در تمام بخش‌های اصلی مانند خودروسازی، رنگ، پلاستیک، بسته‌بندی، الکترونیک، هوافضا، صنایع نظامی و دریانوردی کاربرد دارند.

دستگاه CCT یک ابزار مقاوم، قابل ‌اعتماد، کاربردی و با طراحی مناسب به حساب می‌آید که از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد ساخته شده‌ و ساختار کلی آن در برابر خوردگی مقاوم است. این دستگاه از پلی‌استر تقویت شده شیشه‌ای با فرمول ویژه (GRP) ساخته شده است که در برابر خوردگی شیمیایی و دماهای بالا مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد.

این ابزار تست صنایع هوافضا دارای گزینه آب‌بندی مرطوب یا خشک و کنترل پنل با ساخت ارگونومیک است. درپوش‌های Apex در این دستگاه با طیف وسیعی از مواد کامپوزیتی برای نیازهای آزمایشی مختلف موجود هستند و توسط فنرهای گازی پشتیبانی می‌شوند.

به‌ طور کلی، این دستگاه نمونه تست را در بدترین حالت به چالش می‌کشد تا از کیفیت آن در شرایط مختلف اطمینان حاصل کند و شدیدترین فشار ممکن را روی نمونه آزمایشی وارد می‌کند تا از بروز مشکل در فضای واقعی و خسارات احتمالی با درصد پایین جلوگیری کند.

دستگاه CNC آزمایشگاهی

یکی دیگر از ابزارهای تست صنایع هوافضا، دستگاه سی‌ان‌سی عمودی است. این دستگاه برای نمونه‌سازی سریع با سه محور برای برش ورق‌های پلیمری متراکم سخت، لمینت‌های تا ضخامت ۴۰ میلی‌متر، لوله‌های پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن مورد استفاده در صنعت گاز و آب ساخته شده است. تطبیق‌پذیری دستگاه با اکثر مواد مورد استفاده در صنایع هوافضا، آن را به گزینه مناسبی برای بخش‌های تحقیق و توسعه، آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها تبدیل می‌کند.

CNC1 با نرم‌افزار Flashcut CNC عرضه می‌شود که یک برنامه اختصاصی CNC برای استفاده در رایانه شخصی یا لپ‌تاپ است. این برنامه از استانداردهای بالای برنامه‌نویسی برخوردار است و با کمترین مشکل و سریع‌ترین زمان با دستگاه ارتباط برقرار می‌کند. برنامه‌های CNC مستقیماً توسط کمپانی سازنده دستگاه از قبل نوشته شده‌اند و برای هر شکل یا اندازه نمونه آزمایشی یا هر استاندارد بین‌المللی تست در دسترس هستند.

نتیجه‌گیری
داشتن راه‌حل‌های نوآورانه تست و اندازه‌گیری می‌تواند به مهندس اجازه دهد تا مشکلات را در مراحل اولیه توسعه یک فناوری جدید شناسایی و رفع کند. اغلب اوقات، انتظار تا پایان چرخه عمر محصول می‌تواند هزینه بالایی داشته باشد، مخصوصاً در صنعت هوافضا که بسیار پرهزینه است.

با سرمایه‌گذاری در تست صنایع هوافضا می‌توانید هزینه و مهم‌تر از آن ریسک پروژه‌های خود را کاهش دهید. در واقع این شرایط به شما کمک می‌کند تا فضای واقعی را شبیه‌سازی کنید و باز زیر فشار گذاشتن قطعات عیب آن‌ها را شناسایی کرده و از خسارات جبران‌ناپذیر تست در فضای واقعی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.