چمبر چیست؟ راهنمای کامل محفظه تست یا چمبر تست محیطی به همراه توضیح انواع و اجزا

چمبر دما 2400 لیتری

چمبر چیست ؟چمبر تست که با نام محفظه تست محیطی یا آب و هوایی نیز نامیده می شود در اصل دستگاهی است که قادر به شبیه سازی شرایط آب و هوایی متفاوت در یک محفظه بسته است.

سازمان ها و شرکت ها به منظور تست اثرات شرایط محیطی نظیر تغییر دما، رطوبت نسبی، نور و … بر روی محصولات خود، نیازمند آزمایش آنها در شرایط مختلف در آزمایشگاه خود هستند.

دلیل نیاز به چمبر چیست؟

به عنوان مثال یک دستگاه گوشی موبایل را در نظر بگیرید که سازنده آن قصد دارد پیش از تولید انبوه و عرضه این محصول به بازار، از کارکرد صحیح دستگاه خود در تمامی شهرها با آب و هوای متفاوت اطمینان پیدا کند.

یعنی به زبان ساده تر این دستگاه موبایل باید پیش از عرضه به بازار تست شود تا اطمینان حاصل شود که در دمای ۵۰ درجه تابستان اهواز ، رطوبت ۹۰% بوشهر، سرمای منفی بیست درجه دامنه زاگرس و دیگر شرایط آب و هوایی که ممکن است در معرض آن قرار گیرد درست کار می کند.

حال با توجه به نیاز شرکت تولید کننده برای انجام دادن این تست ها راه حل سخت آن است که یک دستگاه موبایل را به هریک از این مناطق بفرستند تا عملکرد آن بررسی شود.

تعیین تاریخ انقضا کنسرو

اما راه حل ساده تر و کم هزینه تر آن است که در درون آزمایشگاه خود محفظه ای را به کار گیرند که به راحتی قابلیت شبیه سازی تمامی این شرایط را داشته باشد، یعنی این محفظه قادر باشد که در یک ساعت شرایط آب هوایی تهران و ساعتی بعد وضعیت جوی چابهار را در دل آزمایشگاه برای ما فراهم آورد.

یک چمبر می تواند به طریق های زیر استفاده شود :
۱_ به تنهایی برای تست اثرات شرایط محیطی بر روی نمونه آزمایشگاهی
۲_ برای آماده سازی نمونه آزمایشگاهی به منظور تست های فیزیکی و شیمیایی بیشتر
۳_ به منظور تولید شرایط محیطی برای به عمل آوردن و تولید نمونه آزمایشگاهی

درون چمبر 5100

چمبر برای چه مواردی استفاده می شود؟

در اصل چمبر باعث می شود که محدودیت ما برای خلق یک شرایط جوی خاص متکی به زمان و مکان خاصی نباشد، به عنوان مثال تمامی ما تاریخ انقضا روی کنسرو های تن ماهی را دیده ایم که تا دوسال امکان استفاده را نشان می دهد اما به راستی شرکت تولید کننده، یک تن ماهی را تولید کرده و دوسال صبر کرده است نتیجه تغییرات آن را بررسی کند؟

پاسخ این سوال خیر است، شرکت تولید تن ماهی دو سال به صورت مداوم محصول خود را آزمایش نکرده است تا بتواند تاریخ انقضا آن را تعیین کند بلکه با استفاده از یک چمبر تست، شرایط محیطی را طوری تنظیم کرده است که پیرشدگی تسریع یافته صورت دهد.

به تعبیر ساده تر محفظه تست دما شرایطی را ایجاد کرده است که آنچه که محصول در مدت دو سال ممکن است در معرض آن قرار گیرد تنها در ظرف دو روز اتفاق بیفتد.

بنابراین زمانی از چمبر یا محفظه تست استفاده می کنیم که بخواهیم شرایط آب و هوایی را شبیه سازی کنیم و یا مدت زمان وقوع یک اتفاق طبیعی را که ممکن مدتی طولانی طول بکشد به چند ساعت یا چند روز کوتاه نماییم.

صنایع مختلفی نیاز به یکی از دو علت فوق دارند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم:

 • صنایع هوا و فضا و موشکی
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع الکترونیکی و مخابراتی
 • صنایع دارو و واکسن سازی
 • صنایع غذایی
 • نفت و گاز
 • صنایع نظامی و دفاعی
 • صنایع تولیدی
 • پژوهشگاه ها و دانشگاه ها

و بسیاری از صنایع دیگر که ما به ذکر نام آنها نمی پردازیم.

لیست تست های شرایط محیطی خودرو

یک چمبر تست قابلیت شبیه سازی چه فاکتورهایی را دارد؟

یک محفظه تست قابلیت شبیه ساز بسیار از فاکتورهای طبیعی را دارد که در زیر فهرستی از برجسته ترین این فاکتورها را ذکر می کنیم:

 • دمای شدید (شامل دماهای بالای صفر و زیر صفر)
 • تغییر ناگهانی شدت دما یا شوک دمایی
 • شبیه سازی ارتفاع بوسیله تغییر فشار (چمبر تست پایداری ارتفاع )
 • رطوبت نسبی
 • لرزش الکترودینامیکی
 • تشعشعات الکترومغناطیسی
 • تست چرخه خوردگی
 • اسپری نمک یا مه نمکی (salt spray)
 • باران
 • فرسایش در اثر هوا (Weathering)
 • قرارگیری در معرض آفتاب، و اشعه ماورا بنفش (UV)
 • خلا (vacuum)

شرکت دانش بنیان آریا سرمایش پردیسان قادر است که متناسب با نیاز مشتریان چمبرهایی با قابلیت متفاوت بسازد، یعنی یک محفظه تست قادر باشد تا علاوه بر شبیه سازی دما و رطوبت فاکتورهایی نظیر تست باران، مه نمکی، ارتفاع و … را نیز درون محفظه خود شبیه سازی کنید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با بخش فروش شرکت آریاسرمایش تماس حاصل نمایید.

انواع چمبر چیست ؟

چمبرها بر حسب سایز و فاکتورهایی که شبیه سازی می کنند به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در این قسمت هر دسته را به تفکیک توضیح می دهیم.

دسته بندی بر اساس سایز

محفظه های تست بر اساس ابعاد به سه دسته کلی :

 • رومیزی و کوچک
 • متوسط
 • بزرگ
 • walk-in: به اندازه ای است که قابلیت راه رفتن فرد داخل آن وجود دارد. برای مشاهده انواع سایزها صفحه چمبر تست دما را مشاهده بفرمایید.

تقسیم می شوند.

اغلب چمبرها به صورت ایستاده هستند اما در سایز رومیزی چمبرها مانند اجاق مایکروفر روی میزهای آزمایشگاهی نیز می توانند قرار بگیرند.

مینی

دسته بندی بر اساس نوع شبیه سازی

چمبرها با توجه به فاکتورهای شرایط محیطی که قابلیت شبیه سازی آن را دارند نیز دسته بندی می شوند. این محفظه ها دارای چند دسته اصلی هستند که در پایین به ذکر مهم ترین آنها می پردازیم:

 • چمبر تست دما: تنها قابلیت شبیه سازی دما را دارد، معمولا محصولات این دسته دما را از ۷۰- درجه سانتی گراد تا ۱۸۰+ درجه سانتی گراد می توانند شبیه سازی کنند.
 • چمبر تست دما و رطوبت : علاوه بر شبیه سازی دما قابلیت شبیه سازی رطوبت نسبی را نیز دارد. این محفظه ها نیز می توانند دما را از ۷۰- درجه سانتی گراد تا ۱۸۰+ درجه سانتی گراد و همچنین رطوبت نسبی را از ۲% تا ۱۰۰% شبیه سازی کنند.
 • شوک حرارتی یا آسانسوری: در اصل زیر مجموعه ای از چمبر تست دما است که در آن تغییرات دما با سرعت بسیار بالا رخ می دهد. البته در نوع آسانسوری آن دو محفظه سرد و گرم وجود دارد که نمونه بوسیله یک شفت مانند آسانسور بین دو دو محفظه جابه جا می شود تا شوک ببیند.
 • چمبر هایپوبریک یا ارتفاع: در اصل شبیه سازی ارتفاع است که این فرآیند را با تنظیم فشار داخل محفظه انجام می دهد.
 • چمبر مه نمکی: برای بررسی تاثیر رطوبت و نمک بر محصولات از این محفظه استفاده می کنند و بیشتر در صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • چمبر UV: برای بررسی تاثیر اشعه خورشید بر روی اجسام مانند رنگ خودرو و … مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه : هریک از چمبرهای نامبرده شده می تواند به درخواست مشتری فاکتورهای دیگر را نیز شبیه سازی کند به عنوان مثال چمبر UV قابلیت شبیه سازی رطوبت را نیز می تواند داشته باشد.

موارد مهم در ساخت و انتخاب چمبر

در هنگام ساخت و انتخاب یک محفظه یا اتاقک تست باید توجه داشته باشید که عوامل که در ادامه نام می بریم تاثیرگذار خواهند بود.

 1. ریت یا سرعت تغییر دما: Rate یا سرعت جابه جایی دما یک مولفه بسیار مهم در انتخاب چمبر است، معمولا استانداردها بین المللی نرخ جابه جایی دما برای هر آزمایش را ذکر کرده اند بنابراین اگر شما یک محفظه تست دما بخرید که سرعت تغییر دمای آن از ۰ درجه تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد با آنچه در استاندارد تست شما ذکر شده است متفاوت باشد عملا چمبر شما قابلیت اجرای ازمایش به صورت صد در صدی را ندارد.
 2. سیستم کنترل کننده: سیستم کنترل کننده در چمبر تاثیر مستقیم در عملکرد آن دارد، اگر سیستم کنترل کننده قابلیت اطمینان و اعتماد نداشته باشد نتیجه تست نیز متاثر از آن غیر قابل اتکا می باشد. آریاسرمایش برای افزایش قابلیت اطمینان از PLC های معتبر به همراه HMI برای کنترل استفاده می کند.
 3. مکانیزم گزارش دهی: چمبر تست شما باید یک مکانیزم برای گزارش دهی داشته باشد تا نتیجه تست ها را به شما بدهد. محصولات آریاسرمایش دارای برنامه نرم افزاری جامعی هستند که امکان گزارش گیری را فراهم می آورد و قابلیت استخراج آن در فلش مموری را ارائه میکند.
 4. شیشه رویت داخل محفظه: شیشه رویت از آن جهت مهم است که در تست هایی که شامل رطوبت و آب می شود شیشه های معمولی را رطوبت می گیرد و بررسی دیداری نمونه داخل محفظه غیر ممکن می شود. آریاسرمایش با قراردادن شیشه های ضد رطوبت بر روی محصولات خود این مورد را نیز تضمین نموده است.
 5. درب: انتخاب درب یک امر مهم است به خصوص زمانی که نمونه های مور آزمایش حجیم هستند و محفظه بزرگی را نیاز دارند. اگر درب درست انتخاب و طراحی نشود اوپراتور محفظه همیشه دچار مشکل است.
 6. چرخ های جابه جایی: یک چمبر باید قابلیت جابه جایی آسان را داشته باشد.
 7. قفل درب: اگر قفل درب درست کار نکند شرایط درون محفظه هیچ زمان به نقطه ایده آل نمی رسد.
 8. یکنواختی درون کابین : اگر شرایط محیطی درون کابین به صورت یکنواخت نباشد تاثیر منفی بر تست می گذارد. به عنوان مثال بخشی از محفظه در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد باشد و بخشی دیگر ۱۳ درجه سانتی گراد
مینی دابل

سفارش ساخت چمبر

خوشبختانه شرکت دانش بنیان آریاسرمایش پردیسان با ساخت انواع مختلف چمبرها امکان انتخاب برای مشتریان را وسعت داده است. شما می توانید با توجه به نیاز و محصولاتی که نیازمند تست آنها هستید با واحد فروش آریاسرمایش تماس حاصل کنید تا بهترین نوع محفظه تست برای شما طراحی و ساخته شود.

آریاسرمایش با داشتن رزومه غنی در صنایع نظامی، الکترونیکی، مخابراتی، خودرو … توانایی ساخت انواع اتاق های تست با فاکتورهای مختلف را داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.