استاندارد RTCA / DO-160 (استاندارد شرایط محیطی و رویه تست تجهیزات هوانوردی)

استاندارد RTCA / DO-160 ،استاندارد شرایط محیطی و رویه تست تجهیزات هوانوردی، استانداردی است برای تعیین شرایط تست محیطی (آب و هوایی) سخت افزارهای Avionic. این استاندارد بوسیله  Radio Technical Commission for Aeronautics منتشر شده است.

این استاندارد ابتدا در ۲۸ فوریه ساال ۱۹۷۵ به منظور تعیین شرایط و رویه تست موردنیاز برای طراحی سخت افزار های الکترونیکی avionic  سیستم های هوابرد منتشر گشت. از آن زمان این استاندار به طور پیوسته مورد بازنگری قرار گرفته است  به صورت که آخرین ورژن آن در سری G عرضه گشته است.

این استاندار تشکیل یافته از چندین استاندار جزئی تر برای تست های شرایط محیطی و رویه متناظر انجام آنها بر روی تجهیزات هوانوردی  است که شامل تمامی طیف وسایل هوابرد از هواپیما های سبک و هلیکوپتر ها گرفته تا جامبو جت ها و وسایل هوانوردی که قابلیت دستیابی به سرعت مافوق صوت را دارند است. هدف از انجام این تست ها این است که بتوان در شرایط آزمایشگاهی قبل از استفاده واقعی از وسایل هوانوردی از عملکرد درست تجهیزات هوانوردی در شرایطی  مشابه با شرایط محیطی(آب و هوایی) واقعی که ممکنه است در حین کاربری وسیله هوانوردی با آن مواجه شد اطمینان حاصل کرد. این استاندارد تست شرایط محیطی به همراه رویه انجام تست ها، به عنوان حداقل مشخصات لازم برای عملکرد صحیح تجهیزات هوانوردی در هنگام استفاده گسترده از وسایل هوانوردی ، می تواند ضمانت مناسبی برای عملکرد دقیق تجهیزات تا درجه بالایی را به همراه آورد. این استاندار شمال بخش های زیر است:

توضیحاتعنوانبخش
 دما۴٫۰
 ارتفاع
 تغییرات دمایی۵٫۰
 رطوبت۶٫۰
 ایمنی شوک و سقوط۷٫۰
 ارتعاش۸٫۰
 ضدانفجار بودن۹٫۰
 ضد آب بودن۱۰٫۰
 حساسیت مایعات۱۱٫۰
 گرد و خاک۱۲٫۰
 مقاومت در برابر قارچ۱۳٫۰
 مه و نمک۱۴٫۰
 اثر مغناطیسی۱۵٫۰
 ورودی برق۱۶٫۰
 سنسور ولتاژ۱۷٫۰
 حساسیت به فرکانس صوتی۱۸٫۰
 حساسیت به سیگنال القا شده۱۹٫۰
 حساسیت و انتشار RF20.0 و ۲۱٫۰
 حساسیت به رعد و برق۲۲٫۰ و ۲۳٫۰
 یخ زدگی۲۴٫۰
 ESD25.0
 اشتعال پذیری۲۶٫۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *