رطوبت گیر صنعتی
سیستم ضد شبنم یا هواخشک

سیستم هوا خشک یا ضد شبنم (رطوبت گیر صنعتی)

سیستم هوا خشک که با نام های رطوبت گیر و ضد شبنم نیز نامیده می شود، سیستمی است که به منظور خشک کردن هوا و کاهش میزان رطوبت درون محفظه مورد استفاده قرار می گیرد.
سیستم های هوای خشک تولید آریا سرمایش در سه سری پرفشار، کم فشار و ترکیبی عرضه می شود.
در ادامه نحوه کارکرد هر یک از سه نوع از این سیستم را شرح داده ایم.
برای اطلاعات بیشتر از هر مدل و دانلود کاتالوگ لطفا کاتالوگ و دیتاشیت مختص به هر سری را از انتهای صفحه دانلود نمایید.
توضیحات سیستم هوا خشک

هوای خشک به هوایی اطلاق می شود که کمترین میزان رطوبت را در خود دارند و میزان رطوبت موجود در هوا را با نقطه شبنم آن هوا می سنجند .

هر چه نقطه شبنم هوای تولید شده پایین تر باشد , یعنی رطوبت نسبی موجود در هوا کمتر خواهد بود و اصطلاحا” هوا خشک تر می باشد.

کاربردها

هوای خشک کاربرد های مختلفی دارد که از جمله می توان به مصارفی مانند :  رنگ کاری تخصصی , پزشکی , آزمایشگاهی و چمبر های تست دمایی که توان انجام تست دمای مثبت و منفی را توامان داشته باشند اشاره نمود .

در مصارف رنگ کاری به دلیل فشار بالای پمپ باد , هوای فشرده شده در مخزن ذخیره سازی تقطیر شده و هوای خروجی با رطوبت بالا و بعضا با ترکیبی از آب همراه بوده و مخلوط شدن این هوای مرطوب با رنگ , در پیستوله  باعث لکه گذاری و یا شرره کردن رنگ خواهد شد .

در مصارف پزشکی هوای خشک در کنار هیدروژن برای دتکتور FID  در دستگاه کروماتوگراف گازی و همچنین در بیمارستانها و غواصی بعنوان گاز تنفسی استفاده می شود .

در آزمایشگاه ها جهت پایین آوردن رطوبت نسبی در محفطه های تست و همچنین تولید کیت های آزمایشگاهی در اشل کوچک استفاده شده که در این مورد اخیر در صورت بزرگ بودن فضای تولید کیت آزمایشگاهی , از سیستم های ضد رطوبت یا DEHUMIDIFIRE  در اتاق های خشک نیز استفاده می شود .

مصرف عمده هوای خشک در چمبر های تست سکلیک می باشد , به این صورت که هر قطعه/ محصول که در چمبر ( محفظه تست ) قرار می گیرد به محض رسیدن دمای داخل چمبر به محدوده منفی و استقرار در دمای منفی , آن قطعه /محصول مورد تست نیز دمای خود را از دست داده و با دمای داخل چمبر هم دما خواهد شد و پس از تغییر دمای دخل چمبر به سمت مثبت و با ورود به دمای مثبت , چون قطعه / محصول هنوز دارای دمای منفی است و هوای مجاور دارای رطوبت نسبی بالایی است ,لذا برخورد این هوای مرطوب باعث  تشکیل شبنم بر روی قطعه / محصول نموده و امکان صدمه دیدن قطعه / محصول فراهم خواهد شد .

این در حالی است که اگر در هنگام حرکت دما از سیکل منفی به مثبت بتوانیم هوای خشک را به داخل محفظه تست تزریق کنیم , بالاجبار هوای مرطوب از قسمت فوقانی جمبر تخلیه شده و با گذشت چند دقیقه هوای مرطوب موجود در چمبر با هوای خشک جایگزین شده و دیگر شبنمی بر روی قطعه / محصول مورد تست تشکیل نخواهد شد .

سیستم هواخشک کم فشار

این سری از سیستم ها دارای دو برج سیلیکاژلی است که هوای محیط با فشار کم توسط پمپ کم فشار ( ۰.۳ بار )  , از میان ذرات سیلیکاژل ( جاذب رطوبت ) عبور کرده و سپس هوای خشکی با رطوبت نسبی کمتر از ۵% در دمای ۲۰ درجه سانتیکراد که معادل نقطه شبنم منفی ۴۰ خواهد بود , تولید خواهد شد و این برج های سیلیکاژلی بصورت خود کار احیاء خواهند شد .

 
سیستم هواخشک پرفشار

این سری از سیستم ها نیز دارای دو برج سیلیکاژلی است که هوای محیط با فشار بالا و توسط پمپ پر فشار ( ۱۰ بار ) , ابتدا وارد یک مخزن ذخیره هوا شده و متراکم می شود , (این مخزن بصورت اتوماتیک آب تولید شده در قسمت تحتانی خود را تخلیه خواهد نمود ) و سپس با عبور از فیلتر رطوبت گیر هوا , وارد برج سیلیکاژلی شده و با گذشتن از میان ذرات سیلیکاژل ( جاذب رطوبت ) به هوای خشکی با رطوبت نسبی کمتر از ۵% در دمای ۲۰ درجه سانتیکراد که معادل نقطه شبنم منفی ۴۰ خواهد بود , تبدیل خواهد شد و این برج های سیلیکاژلی بصورت خود کار احیاء خواهند شد .

 
سیستم هواخشک ترکیبی
این سری از سیستم ها دارای سیستم سرد کننده بوده و  دارای دو برج سیلیکاژلی نیز هستند که هوای محیط با فشار بالا و توسط پمپ پر فشار ( ۱۰ بار ) , ابتدا وارد یک مخزن ذخیره هوا شده و سرد و متراکم می شود , (این مخزن بصورت اتوماتیک آب تولید شده در قسمت تحتانی خود را تخلیه خواهد نمود ) و سپس با عبور از فیلتر رطوبت گیر هوا , وارد برج سیلیکاژلی شده و با گذشتن از میان ذرات سیلیکاژل ( جاذب رطوبت ) به هوای خشکی با رطوبت نسبی  ۱% در دمای ۹ درجه سانتیکراد که معادل نقطه شبنم منفی ۷۰ خواهد بود , تبدیل خواهد شد و این برج های سیلیکاژلی بصورت خود کار احیاء خواهند شد .
 
سیستم نرم افزاری

این سیستم ها مجهز به نرم افزار آریا خشک بوده و دارای قابلیت های ذیل می باشند :

۱- نمایش سیستم فیزیکی بصورت گرافیکی و نمایش نحوه کارکرد تمامی اجزاء بصورت متحرک

۲- نمایش و ذخیره سازی گراف

۳- لاگ برداری و ذخیره سازی فایل لاگ برداری شده

۴- بخش کاربران و قابلیت پسوورد گذاری توسط مدیر کاربر

۵- تنظیمات مدیر کاربر

۶- نمایش ساعت کار کرد سیستم و نمایش زمان سرویس و گارانتی

۷- جدول آلارم ها و قابلیت ذخیره و چاپ جدول

۸- دو زبانه بودن سیستم بصورت فارسی / انگلیسی

اطلاعات مدل ها

مدل نوع روش رطوبت گیری حجم هوای ذخیره (لیتر) ظرفیت جابه جایی هوا (لیتر/دقیقه)
ADTH-40-5 پرفشار سیلیکا ژل ۵ ۴۰
ADTH-60-8 پرفشار سیلیکا ژل ۸ ۶۰
ADTH-80-10 پرفشار سیلیکا ژل ۱۰ ۸۰
ADTH-100-10 پرفشار سیلیکا ژل ۱۰ ۱۰۰
ADTL-40 کم فشار سیلیکا ژل ۸۰
ADTH-60 کم فشار سیلیکا ژل ۱۰۰
ADTH-80 کم فشار سیلیکا ژل ۸۰
ADTH-100 کم فشار سیلیکا ژل ۱۰۰
ADTCH-100-10 ترکیبی سیلیکا ژل و خنک سازی ۱۰ ۱۰۰
ADTCH-200-20 ترکیبی سیلیکا ژل و خنک سازی ۲۰ ۲۰۰
ADTCH-400-30 ترکیبی سیلیکا ژل و خنک سازی ۳۰ ۴۰۰
ADTCH-800-40 ترکیبی سیلیکا ژل و خنک سازی ۴۰ ۸۰۰