تبرید یا سردسازی برای نگهداری مواد غذایی تاریخچه ای دیرینه دارد که تقریبا به عصر حجر بر می گردد! در این دوره انسان ها برای نگهداری گوشت شکارهایشان از برف و یخ های طبیعی بهره می بردند.

تا قرن بیستم که عرضه مواد غذایی به صورت منجمد تجاری نشده بود خبری از روش های انجماد سریع نظیر Deep-Freezing نبود و انجماد مواد غذایی به صورت آهسته صورت می گرفت که خطرات خاص خود را داشت.

 

اما می رسیم به این سوال مهم که تفاوت انجماد معمولی (Freezing) با انجماد-سریع (Deep-freezing) در چیست؟

برای پاسخ به این سوال هر کدام از انجماد معمولی (Freezing) و انجماد-سریع (Deep-freezing) را در ادامه به صورت جداگانه توضیح می دهیم.

 

انجماد معمولی روشی است که در آن کاهش دما به صورت آهسته (معمولا تا بیست و چهار ساعت) اتفاق می افتد. آبی که در بافت های ماده غذایی وجود دارد در این روش تبدیل به کریستال های بزرگ یخ می شود. این روش معمولا به وسیله مردم عادی به صورت گسترده برای ذخیره سازی مواد غذایی به کار گرفته می شود.

مضرات استفاده از این روش: لبه های کریستال های یخ در این روش می تواند دیواره های بافت های سلولی مواد غذایی را ببرد که در نتیجه آن قسمتی از آب و بوهای فرار ماده غذایی بخار می شوند از دست می روند. بی نظمی در در ساختار بافت های منجمد در این روش باعث واکنش آنزیمی یا غیر آنزیمی درون ماده غذایی می شود که بر مزه و شکل بافت ماده غذایی تاثیر می گذارد. معمولا در این روش ماده غذایی حالت خشک شده (Dry Out) می گیرند.

 

انجماد-سریع (Deep-Freezing) یک روش صنعتی برای سردسازی است که در آن سردسازی با سرعت و شدت (در طی زمان چند دقیقه تا یک ساعت) انجام می شود. در این روش مواد غذایی را در معرض دمای 30- تا 50- درجه سانتی گراد قرار می دهند. تا دمای مرکزی ترین نقطه ماده به دمای 18- درجه سانتی گراد برسد. 

در این روش آب درون سلول های بافت ماده به صورت خوبی تبدیل به کریستال می شود. در نتیجه از بین رفتن سلول ها و تکثیر میکروارگانیسم ها به حداق می رسد.  به دلیل دمای پایین سلول کاملا غیرفعال می شود. 

به دلیل آنکه فرآیند تبدیل آب درون سلول ها به کریستال ها به خوبی انجام می شود نظم در ساختار بافت های منجمد حفظ می شود و چون بافت های سلولی در حالت کاملا غیرفعال هستند در نتیجه ماده ها تازگی، شکل ، مزه، ویتامین های و مواد غذایی خود را حفظ می کنند.

در منجمد کردن مواد غذایی مخصوصا به صورت صنعتی برای به دست آوردن حداکثر بازده باید از تجهیزات انجماد-سریع بهره برد. به همین منظور باید حتما ظرفیت انجماد را در دیتاشیت تجهیزات انجماد-سریع نظیر دیپ فریزر ها ،  تونل های انجماد و چیلر های blast مطالعه  شود.    

آریا سرمایش عرضه کننده دیپ فریزهای آزمایشگاهی است و آریانا (نمایندگی آریاسرمایش) عرضه کننده تونل های انجماد و پیش سرد کن های مخصوص انجماد سریع برای محصولات غذایی و پزشکی است. 

محصولاتی که به صورت انجماد-سریع منجمد می شوند باید پس از منجمد شدن به یک سرخانه زیر صفر منتقل شوند که در این زمینه نیز همکاران ما در شرکت آریانا می تواند شما را راهنمایی کنند.

 

انجماد-سریع می تواند باعث مسمومیت مواد غذایی بشود اگر فرآیند آن به درستی انجام نشود!!! برای جلوگیری از این مسمومیت ها چندین اقدام احتیاطی است که باید به کار گرفته شوند تا به کیفیت ماده غذایی لطمه ای وارد نشود.

 

نکات ایمنی برای به کارگیری انجماد-سریع 

دما 

مواد غذایی حتما باید در دمای 4 درجه سانتی گراد قبل از شروع به انجماد سرد شوند تا از افزایش دمای محیط انجماد و مصرف زیاد انرژی جلوگیری شود.

زمانی که مواد منجمد شدند باید در یک سردخانه منفی صفر ذخیره شوند. دمای این سردخانه های منفی صفر وابسته به ماده غذایی باید بین 9- تا 18- سانتی گراد باشد.

 

بهداشت

بهتر است که همیشه مواد تازه را به صورت سریع منجمد کنید تا موادی که از قبل شروع به فاسد شدن کرده اند.

با وجود اینکه ما در دمای بسیار پایینی انجماد را انجام می دهیم و اکثر میکرو ارگانیسم ها به صورت کامل غیرفعال هستند اما بعضی از آنها همچنان امکان فعال بودن را دارند بنابراین باید قواعد بهداشتی کلی را حتما در نظر داشته باشیم که به شرح زیر هستند :

 • شستن دست ها و تمامی ابزارهایی که با مواد در ارتباط هستند.
 • شست و شوی مواد 
 • تمیز و ضدعفونی کردن دیپ فریزر، سردخانه و ... .
 • هیچ وقت یک ماده را که فاسد شده است یا در حالت یخ زدایی است دوباره منجمد نکنید! منجمد کردن یک ماده که در حال یخ زدایی بوده است باعث تکثیر گسترده باکتری ها می شود که می تواند مسمومیت ماده غذایی را در پی داشته باشد.

 

زمان ذخیره سازی

عمر قفسه ای مواد منجمد بین یک ماه تا 24 ماه است با توجه به نوع محصول. بنابراین بهتر است که بر روی هر محصول مدت زمان نگهداری آن درج شود که بیش از زمان مجاز درون سردخانه نماند. در زیر مدت زمان مناسب برای نگه داری محصولات منجمد آورده شده است:

 • میوه و سبزیجات 24 ماه
 • سیب زمینی های از پیش پخته شده 24 ماه
 • گوشت سفید طیور و قرمز 15 تا 18 ماه
 • گوشت چرخ کرده 12 ماه
 • ماهی و غذاهای دریایی 24 ماه
 • ماهی های چرب 9 تا 10 ماه
 • ماهی پخته شده 24 ماه
 • شیرینجات پخته شده و خمیر 12 ماه
 • گوشت های آماده 18 تا 24 ماه
 • بستنی ها 18 تا 24 ماه 

 

منبع انگلیسی:

سایت هنگل

شرکت دانش بنیان آریاسرمایش پردیسان طی تفاهم نامه ای نمایندگی فروش، اجرا و گارانتی خود در گروه محصولات طراحی و ساخت انواع سردخانه ها، خدمات تعمیر و نگه داری سردخانه و دستگاه های سرمایشی صنعتی، ساخت و طراحی انواع اتاق های تست آزمایشگاهی و صنعتی و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی  را به گروه آریانا اعطا نموده است.

این تفاهم نامه علاوه بر نمایندگی فروش و تعمیرات دارای بخش مهم در اختیار قرار دادن دانش فنی در ساخت و طراحی اتاق های تست بزرگ و همچنین سردخانه ها است.

امید است که همکاری شرکت آریا سرمایش و گروه آریانا به هرچه بهتر شدن صنعت سرمایشی و آزمایشگاهی کشور عزیزمان کمک کند.

آزمایش هایی که به منظور تست امنیت و قابلیت اطمینان برای خودرو ها در نظر گرفته می شوند یک بخش بسیار مهم و حیاتی هستند،این آزمایش ها به دلیل اینکه باعث می شوند سلامت راننده و مسافران خودرو تضمین شود و یا اینکه بتوان با بهره گیری از این تست ها میزان خرابی قطعات را پایین آورد تا هزینه گارانتی و خدمات پس از فروش برای خودرو ساز کاهش داد جلب توجه ویژه می کنند. اما برای تست این قطعات به چه وسیله ای نیاز است؟

چمبر ها (یا محفظه ها) تست شرایط محیطی (آب و هوایی) مخصوص خودرو زیر شاخه از چمبر های تست هستند که بنا به آزمایشات مورد نیاز صنعت خودرو سازی  طراحی و بهینه سازی شده اند. این چمبر ها با در نظر گرفتن استاندارد های مطرح در زمینه خودرو و قطعات آن شرایطی را فراهم آورده اند که بتوان تمامی اجزا تشکیل دهنده یک خودرو را اعم از صندلی ها، قطعات الکترونیکی، باتری های لیتیومی، کیسه هوا (Air Bag)، موتور و ... در شرایطی مشابه با محیط واقعی کارکرد خودرو قرار داد و اقدام به بررسی و رفع عیب احتمالی در این شرایط نمود.

این چمبر ها با قابلیت کنترل و تغییر درجه حرارت، رطوبت، ارتعاشات، نور خورشید،مه ، مه نمکی (Salt Spray) و ... محیط های مختلف را در درون محفظه خود شرایط تست متفاوت نظیر آب هوای کوهستانی، کویری، نزدیک دریا ، زمستانی و تابستانی و ... را مشابه سازی کنند.

شرکت دانش بنیان آریا سرمایش افتخار دارد که با پشتوانه نیروی علمی و همچنین تجربه چندین ساله خود به خودروسازان و قطعه سازان کشور عزیزمان خدمات تولید چمبر های تست خودرو و قطعات و همچنین تعمیر چمبر ها دچار نقص را ارائه نماید.

 شرکت آریا سرمایش همچنین برای آن دسته از خودرو سازانی که نیازمند محفظه های بزرگ برای تست های خودرو درون آن هستند امکان ارائه چمبر های سفارشی برحسب ابعاد درخواستی مشتریان را نیز فراهم آورده است.

برای اطلاعات بیشتر لطفا از طریق شماره تلفن های صفحه تماس با ما با بخش بازرگانی شرکت تماس حاصل فرمایید.

استاندارد RTCA / DO-160 ،استاندارد شرایط محیطی و رویه تست تجهیزات هوانوردی، استانداردی است برای تعیین شرایط تست محیطی (آب و هوایی) سخت افزارهای Avionic. این استاندارد بوسیله  Radio Technical Commission for Aeronautics منتشر شده است.

این استاندارد ابتدا در 28 فوریه ساال 1975 به منظور تعیین شرایط و رویه تست موردنیاز برای طراحی سخت افزار های الکترونیکی avionic  سیستم های هوابرد منتشر گشت. از آن زمان این استاندار به طور پیوسته مورد بازنگری قرار گرفته است  به صورت که آخرین ورژن آن در سری G عرضه گشته است.

این استاندار تشکیل یافته از چندین استاندار جزئی تر برای تست های شرایط محیطی و رویه متناظر انجام آنها بر روی تجهیزات هوانوردی  است که شامل تمامی طیف وسایل هوابرد از هواپیما های سبک و هلیکوپتر ها گرفته تا جامبو جت ها و وسایل هوانوردی که قابلیت دستیابی به سرعت مافوق صوت را دارند است. هدف از انجام این تست ها این است که بتوان در شرایط آزمایشگاهی قبل از استفاده واقعی از وسایل هوانوردی از عملکرد درست تجهیزات هوانوردی در شرایطی  مشابه با شرایط محیطی(آب و هوایی) واقعی که ممکنه است در حین کاربری وسیله هوانوردی با آن مواجه شد اطمینان حاصل کرد. این استاندارد تست شرایط محیطی به همراه رویه انجام تست ها، به عنوان حداقل مشخصات لازم برای عملکرد صحیح تجهیزات هوانوردی در هنگام استفاده گسترده از وسایل هوانوردی ، می تواند ضمانت مناسبی برای عملکرد دقیق تجهیزات تا درجه بالایی را به همراه آورد. این استاندار شمال بخش های زیر است:

توضیحات عنوان بخش
  دما 4.0
  ارتفاع
  تغییرات دمایی 5.0
  رطوبت 6.0
  ایمنی شوک و سقوط 7.0
  ارتعاش 8.0
  ضدانفجار بودن 9.0
  ضد آب بودن 10.0
  حساسیت مایعات 11.0
  گرد و خاک 12.0
  مقاومت در برابر قارچ 13.0
  مه و نمک 14.0
  اثر مغناطیسی 15.0
  ورودی برق 16.0
  سنسور ولتاژ 17.0
  حساسیت به فرکانس صوتی 18.0
  حساسیت به سیگنال القا شده 19.0
  حساسیت و انتشار RF 20.0 و 21.0
  حساسیت به رعد و برق 22.0 و 23.0
  یخ زدگی 24.0
  ESD 25.0
  اشتعال پذیری 26.0

 چیلر آزمایشگاهی نظیر چیلرهای دیگر دستگاهی است که به منظور خنک سازی و پایین آوردن دما در مصارف علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. در این دسته از چیلرها مشخصات و ویژگی های در نظر گرفته شده برای چیلر به گونه ای است که بتوان صرفا از آنها در مصارف با اتلاف حرارتی پایین استفاده نمود .
کاربرد چیلرهای آزمایشگاهی به صورت عمده به دو دسته تقسیم می شود. در دسته اول زمانی که یک محصول یا دستگاه برای کارکرد خود نیازمند چیلر خنک سازی است ابتدا تولید کنندگان باید با بهره گیری از چیلر آزمایشگاهی میزان اتلاف حرارتی دستگاه را برآورد نموده سپس با توجه به نتایج به دست آمده اقدادم به خرید چیلر های مخصوص برای خنک سازی دستگاه خود نمایند به عنوان مثال در زمان تولید یک رادار برای اندازه گیری میزان ظرفیت هیت سینک ها تولید کنندگان با استفاده از چیلر آزمایشگاهی اتلاف حرارتی یک بخش از قطعات الکترونیکی به کار رفته در رادار را محاسبه نموده و با توجه به کل رادار اتلاف حرارتی کل را حساب می نمایند ، در این مرحله تولیدکنندگان رادار برحسب اتلاف حرارتی کل دستگاه می توانند اقدام به خرید و تهیه چیلر مورد نیاز نمایند.
در دسته دوم چیلرهای آزمایشگاهی در دانشگاه ها ، مراکز تحفیقاتی و علمی به منظور خنک سازی نمونه های تحقیقاتی در سیکل بسته و یا باز مورد استفاده قرار می گیرند.

چیلر های آزمایشگاهی در دو نوع دما مثبت و دما منفی عرضه می شود که در دما منفی از مایع اتیلین برای خنک سازی تا دمای 50- درجه بهره برده می شود.

شرکت آریاسرمایش پردیسان با توجه به نیاز های ذکر شده چیلرهای آزمایشگاهی گوناگونی را در ظرفیت های مختلف عرضه می نماید. برای اطلاع از مدل ها و قیمت ها از طریق اطلاعات تماس در صفحه تماس با ما با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

چمبر آزمایشگاهی در اصل نام دیگر چمبر تست شرایط محیطی است، چمبر های آزمایشگاهی به منظور تعیین اثرات شرایط محیطی گوناگون بر روی نمونه های آزمایشگاهی مواد و قطعات تولیدی استفاده می شوند. این چمبرها با شبیه سازی دما و رطوبت های مختلف سعی در تعبیه محیط کاربری واقعی  محصولات دارند.
چمبرهای آزمایشگاهی بسته به نوع شرایط محیطی مورد نیاز برای شبیه سازی به دسته های مختلفی نظیر چمبر های تست دما یا حرارت و برودت ، چمبرهای تست دما و رطوبت ، چمبرهای شوک حرارتی و ... تقسیم می شوند.

 

ملاحظات مهندسی محیط زیستی (MIL-STD-810)، استاندارد نظامی ایالات متحده آمریکا است که دستورالعملی جامع برای بهینه سازی طراحی محیطی تجهیزات و نیز محدودیت های آزمایش برای ایجاد شرایطی که ابزار  در طول عمر مفیدش تجربه میکند، فراهم می سازد. در واقع این استاندارد در پی ساماندهی آن دسته از متدهای چمبرتست است که تاثیرات محیطی بر ابزار و وسایل را شبیه سازی میکنند به جای مدل کردن خود شرایط محیطی. اگرچه این استاندارد به صورت خاص برای کاربردهای نظامی تدوین شد اما برای کالاهای تجاری نیز کاربرد دارد.

راهنمای استاندارد و روش های این تست درصدد هستند تا:

توالی فشار، مدت زمان و مراحل سیکل عمر مفید وسایل را مشخص کنند.

با آنالیزهای پیشرفته و معیارهای تست مرتبط با تجهیزات بهینه سازی شوند.

کارایی ابزار را هنگامی که در معرض فشارهای محیطی قرار میگیرند ارزیابی کنند.

نقص ها و کاستی ها و عیوب طراحی، مصالح سازنده، پروسه تولید، تکنیک های بسته بندی و متودهای نگهداری را شناسایی کنند.

و در نهایت تطابق با الزامات قراردادی را نشان دهد.

 

 

چشم انداز و اهداف MIL-STD-810

استاندارد MIL-STD-810 دامنه گسترده ای از شرایط محیطی را شامل میشود؛ شرایط فشار پایین برای تست ارتفاع، قرار گرفتن در معرض دماهای بالا و پایین به علاوه ایجاد شوک های دمایی، شرایط بارانی( که شامل باران های طوفانی و تگرگ میشود)، رطوبت، قارچ های محیطی، مه نمکی برای آزمون زنگ زدگی، شن و غبار، اتمسر انفجاری (ترکیبی از مواد به شدت قابل انفجار با هوا)، فرآیند نشت، شتاب، شوک و شوک ناشی از حمل و نقل، ارتعاشات تیراندازی و لرزش های تصادفی.

این استاندارد مدیریت فرآیندهای زیست محیطی و فرآیندهای مهندسی را توصیف می کند که می تواند ارزش زیادی برای ایجاد اطمینان در مورد ارزشمندی زیست محیطی و دوام کلی سیستم طراحی داشته باشد. این استاندارد شامل برنامه ریزی کاربردی نظامی و جهتگیری مهندسی برای در نظر گرفتن تأثیرات استرس زیست محیطی بر روی تجهیزات در تمام مراحل عمر مفید آنها است. این سند طراحی یا مشخصات آزمون را تحمیل نمی کند. در عوض، پروسه بهینه ای را توصیف میکند که منجر به طراحی واقعگرایانه متریال ها بر مبنای نیازهای عملکردی سیستم میشود. در نهایت، محدودیت های ذاتی در آزمایشات آزمایشگاهی وجود دارد که ضروری است از قضاوت مهندسی مناسب برای استخراج نتایج آزمایشگاهی نسبت به نتایجی که ممکن است تحت شرایط واقعی استفاده از سیستم بدست  آید، استفاده شود. در بسیاری از موارد، تنش های محیطی در دنیای واقعی (به طور جداگانه یا ترکیبی) در آزمایشگاه نمی تواند تکرار شود. بنابراین، کاربران نباید فرض کنند که موردی که آزمون آزمایشگاهی را می گذراند، لزوما از پس آزمایش های محیطی یا میدانی نیز بر میآید.

تاریخچه و تکامل

در سال 1945، نیروی هوایی ارتش آمریکا مشخصاتی را ارائه داد که نخستین متدولوژی متداول برای آزمایش تجهیزات تحت شرایط محیطی شبیه سازی شده را توصیف میکند. این سند نمونه اولیه استاندارد MIL-STD-810 محسوب میشود. در سال 1965، USAF (نیرو هوایی ایالات متحده)یک گزارش فنی با داده ها و اطلاعات در مورد ایجاد و توسعه آزمایش های محیط زیست طبیعی و القاء شده برای تجهیزات هوا و فضا و تجهیزات زمینی منتشر کرد. با استفاده از این سند، مهندس طراح درک روشنی از تفسیر، کاربرد و ارتباط آزمایش های محیطی با تجهیزات و مواد نظامی داشت. موسسه علم و فناوری محیط زیست (IEST) ،یک نهاد فنی غیرانتفاعی، کتاب تاریخ و اصولِ MIL-STD-810 را به منظور بررسی پروسه فکری که منجر به تکامل این استاندارد شد، منتشر کرد. این کتاب همچنین تاریخچه توسعه روش های آزمون، توضیحاتی برای دلایل بسیاری از تغییرات رویه ای، راهنمایی برای بسیاری از روش های تست و رویکردی آینده نگرانه در استاندارد مذکور را ارائه می دهد.

سری تست MIL-STD-810 در ابتدا در واقع تست های عمومی محیطی تلقی میشدند. اولین نسخه MIL-STD-810  در سال 1962 شامل تنها یک جمله بود که به کاربران اجازه میداد تا تست ها را به منظور تغییر شرایط محیطی ویرایش کنند. نسخه های بعدی اساسا داری همان عبارت بودند اما دقیقا موضوع آزمون ها را مشخص نمیکردند تا اینکه نسخه MIL-STD-810D  فرا رسید. این تست، یکی از مهمترین بازبینی های آزمون استاندارد محسوب میشود که به طور عمده بر تست های شوک و لرزش تمرکز میکند که به صورت خیلی دقیق شرایط محیطی و واقعی را برای آزمایش مهیا میکند. در ادامه MIL-STD-810F  به صورت خاص بر متدهای آزمایش تمرکز کرد و شرح کلی مراحل و چگونگی انجام انها را توصیف کرد. اخیرا و در ویرایش MIL-STD-810G ، تست روش 527  به کار برده میشود که از محرک های ارتعاش چندگانه برای انجام لرزش چند محوری استفاده می شود که به طور همزمان همه رزونانس های ماده را تحریک می کند و موجب شبیه سازی ارتعاشات جهان واقعی می شود. این رویکرد در واقع جایگزین متد انجام آزمون سه گانه میشود؛ در آزمون سه گانه ابتدا ماده در جهت x سپس در جهت y و در نهایت در جهت z دچار لرزش میشود.

MIL-STD-810G ؛ قسمت اول – دستورالعمل عمومی

قسمت اول MIL-STD-810G نقش مدیریت، مهندسی و فنی در طراحی محیطی را توصیف می کند. و بر پروسه بهینه سازی طراحی و نیز شاخص های آزمون در یک شرایط محیطی خاص که تجهیزات ممکن است با آن مواجه شوند، تمرکز میکند. ضمیمه های جدید از متن ارائه شده مختصری از قسمت اول پشتیبانی می کند و فرآیند بهینه سازی را توصیف می کند (به طور سیستماتیک اثرات مخربی را که عوامل مختلف محیطی ممکن است بر روی یک تجهیزات خاص در طول عمر مفید آن داشته باشند، در نظر میگیرد) و این روند را در کل چرخه عمر تجهیزات به منظور رفع نیازمندی های کاربر به کار می گیرد.

MIL-STD-810G : قسمت دوم – متدهای تست آزمایشگاهی

قسمت دوم MIL-STD-810G حاوی روش های آزمایشگاهی محیطی است که به منظور به کار گیری آنها بایستی به دستورالعمل های عمومی در قسمت اول توجه داشت. به استثنای روش Test 528، این روش ها اجباری نیستند، بلکه بهترین روش برای به دست آورده دقیق ترین داده های آزمایشگاهی پیشنهاد شده است. هر روش آزمایشی در بخش دوم شامل برخی داده های محیطی و مراجع است و گزینه های ویرایشی ویژه ای را برای کاربر پیشنهاد میکند. هر روش آزمون، مهندسِ تست را با توصیف امکانات و روش های بهینه آزمایش، پشتیبانی می کند. این فرایندهای مدیریتِ محیطی و مهندسی می تواند ارزش زیادی برای ایجاد اطمینان در مورد ارزشمندی زیست محیطی و دوام کلی تجهیزات و مواد داشته باشد. با این وجود، کاربر باید این موضوع را مد نظر قرار دهد که محدودیت های ذاتی آزمایشگاهی اجتناب ناپذیر است و ضروری است که  در قضاوت مهندسی به هنگام استخراج نتایج آزمایشگاهی،  به نتایجی که ممکن است تحت شرایط سرویس واقعی به دست آید نیز توجه کند.در بسیاری از موارد، تنش های محیطی در دنیای واقعی (به طور جداگانه یا ترکیبی) در شرایط آزمایشگاهی قابلیت شبیه سازی را ندارند بنابراین، کاربران نباید فرض کنند که یک سیستم یا مولفه ای از آن که از تست های آزمایشگاهی سربلند بیرون می آید در شرایط میدانی و واقعی نیز این چنین عمل میکند.

MIL-STD-810G ؛ قسمت سوم – مناطق جهانی آب و هوا

قسمت سوم شامل خلاصه ای از داده ها و راهنمایی های آب و هوایی است که از منابع مختلف جمع آوری شده است که شامل Ar 70-38 ، پژوهش، توسعه، تست و ارزیابی ماده برای شرایط آب و هوایی میشود. نسخه پیش نویس AR 70-38 به منظور به کارگیری شرایط محیطی هوا-زمین، فاکتورهای محیطی و استانداردهای اتمسفریک و شرایط اقلیمی ارائه شد. این قسمت همچنین یک راهنمای جامع برای انجام تست های آزمایشگاهی در شرایط آب و هوایی متفاوت محسوب میشود.

 

 

به جرات می توان گفت که همه ما ایرانی ها تجربه انتخاب مابین کالای تولید داخل و نمونه خارجی آن را داشته ایم، انتخابی که اکثر ما با وجود تمایل به حمایت از محصولات داخلی سرآخر کالای خارجی را انتخاب نموده ایم. در توجیه انتخاب کالای خارجی به جای کالای ساخت داخل دلایل متفاوتی وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها کیفیت کالاها است.

زمانی که می خواهیم یک وسیله برقی و یا حتی سرویس ظروف آشپزخانه خود را تهیه کنیم با این سوال روبرو می شویم که کیفیت کدامیک بیشتر است؟ کدامیک ماندگاری و دوام بیشتر نسبت به دیگری دارد؟

هیچ یک از ما دوست نداریم کالایی را که خریداری کرده ایم بعد از چند مرتبه استفاده به تعمیرگاه ببریم یا اینکه بعضی اوقات یک دفعه کالای ما بدون دلیل از کار بیفتد یا آسیب ببیند و آسایش ما را از بین ببرد. اما به راستی چه می شود که بعضی از کالاهای تولید داخل نسبت به مشابه های خارجی بیشتر دچار نقص و آسیب می شوند؟ چرا بعضی از کالاها در تمامی شرایط کارآیی خود را به بهترین شرایط حفظ می کنند و دسته دیگر گاه به گاه کار می کنند؟

پاسخ این سوالات در تست های کنترل کیفیت که پس از تولید انجام می شود گنجانده شده است. کنترل کیفیت یک مبحث بسیار مهم در صنایع تولیدی است به صورتی که می توان گفت کنترل کیفیت رابطه خطی با کیفیت محصول دارد. کنترل کیفیت از تست هایی تشکیل می شود که پس از تولید کالا به منظور بررسی کارآیی آن صورت می پذیرد، یا به عبارت دیگر در کنترل  کیفیت سعی می شود تولید کننده پیش از عرضه کالای خود به بازار شرایط کاربری کالا را (شرایطی که کاربر در آن از کالا استفاده می کنند) در کارخانه شبیه سازی کند تا نقایص آن را پیش از عرضه دریابد و برطرف سازد.

برای آنکه یک واحد صنعتی بتواند محصول با کیفیت عرضه کند باید حتما تمامی فاکتورهای محیط پیرامونی اثر گذار روی کالای خود نظیر درجه حرارت، میزان رطوبت، فشار جو، میزان نمک موجود در محیط ، نور خورشید و ... را پیش از عرضه محصول درون آزمایشگاه کنترل کیفیت خود شبیه سازی کند. اما یک واحد صنعتی چگونه می تواند تمامی این شرایط را درون یک آزمایشگاه فراهم آورد به صورتی که هم گرمای تابستان و هم سرمای زمستان را شامل شود و هم بتواند شرایط اقلیمی چهار فصل سال را فراهم کند؟

جواب این سوال راحت است! بوسیله محفظه های (چمبرهای)  تست شرایط محیطی یا آزمایشگاهی. چمبرهای تست شرایط محیطی دستگاه هایی هستند که قابلیت شبیه سازی محیط واقعی را در درون یک محفظه فراهم می آورند تا بتوان عملکرد کالاها را در هر شرایط محیطی پیش از عرضه به بازار بررسی کرد. این محفظه ها قادر هستند که سردترین و گرمترین دماها، نور خورشید، رطوبت نسبی، فشار جو، اشعه ماور بنفش و ... بسیاری دیگر از شرایط محیطی موثر بر عملکرد کالاها را در درون خود شبیه سازی کنند.

بنابراین با توجه به آنچه که تاکنون گفته شد کالاهای ساخت داخل به منظور افزایش کیفیت خود باید حتما در درجه اول شروع به انجام تست های کنترل کیفیت خود بکنند که برای این مهم نیازمند خرید محفظه (چمبر) تست شرایط محیطی یا آزمایشگاهی هستند. در درجه به منظور افزایش کیفیت کالای خود باید این مهم را در نظر داشته باشند که دستگاه های تست و شبیه سازی نیز به مانند سایر کالاها کیفیت های متفاوتی دارند که در تعیین نقص کالا آنها موثر است. از این رو ما با معرفی شرکت آریاسرمایش پردیسان که یکی از بهترین تولید کنندگان دستگاه های تست آزمایشگاهی داخلی به خصوص در حیطه چمبرهای تست شرایط محیطی، خشک کن های آزمایشگاهی و ... است ، تولید کنندگان داخلی را دعوت به استفاده از محصولات شبیه سازی شرایط محیطی این شرکت می نماییم تا با بهره گیری از محصولات این شرکت، کیفیت تولیدات خود را به پای رقبای خارجی خود رسانده و هم از تولیدات ساخت داخل حمایت نمایند.

آون یا خشک کن ضدانفجار زیر مجموعه از آون های معمولی به حساب می آید . آون های معمولی وسیله هایی هستند که جهت انتقال حرارتی به مواد به کار گرفته می شوند، معمولا درون آون ها حرارت به صورت یکنواخت وجود دارد و دمای آنها تا 340 درجه سانتی گراد می رسد. از آون های معمولی به منظور خشک کردن، استرلیزه کردن، آنیلینگ یا پخت کامل و دیگر آزمایش های تحقیقاتی یا فعالیت های صنعتی استفاده می شود.
مدل های ضدانفجار آون های معمولی به گونه ای طراحی شده اند که بتوان درون آنها مواد منفجره و قابل اشتعال (نظیر فرآرده های نفتی و پتروشیمی) را نیز به منظور خشک کردن و یا آزمایش قرار داد. ضد انفجار بودن آون ها به این معنی است که ماده درون محفظه آون در معرض هیچ گونه تحریک کننده انفجار و یا اشتعال قرار نمی گیرد.
آون های ضدا انفجار نیز مانند آون های معمولی قابلیت تامین دما تا 340 درجه سانتی گراد را دارند اما نکته اصلی در انتخاب بیشینه (MAX) دمایی این دستگاه ها وجود نقطه اشتعال ماده ای است که قرار است درون آون ضد انفجار قرارگیرد ، بدیهی است که اگر دما محفظه از نقطه اشتعال ماده درون آون بیشتر شود، ماده دچار اشتعال می شود و صرف ضد انفجار بودن آون دلیل بر این نیست که هر ماده منفجره و قابل اشتعالی را تا هر دمایی بتوان گرم نمود. همان طور که پیشتر نیز ذکر شد ضد انفجار بودن این آون ها تنها به این دلیل است که ساختار این دستگاه ها خود باعث بوجود آمدن جرقه یا عامل اشتعال نمی شود. آون های معمولی برای گرم کردن محفظه از المنت هایی استفاده می کنند که به محفظه چسبیده می شوند، زمانی که این المنت ها برای مدت زیاد یا بیش از اندازه گرم بمانند ممکن است که بسوزند که در اثر سوختن جرقه تولید می شود، از آنجا که المنت به بدنه چسبیده است این جرقه تولید شده به محفظه منتقل می گردد. در آون های ضد انفجار مکانیزم های گرمایشی استفاده می شود که عامل تحریک بوجود نیاید.
آون های تولیدی شرکت آریاسرمایش مطابق با منطقه (Zone) بندی تعریف شده شرکت در کلاس ها و مشخصات زیر عرضه می گردد :
کلاس یک (A)= آون اتیلنی ضد انفجار محیطی ، پنل و یونیت مجزی ( امنیت بالا)
کلاس دو (B)= آون اتیلنی ضد انفجار محفظه ، پنل سرخود ولی با باکس ای ایکس ، یونیت مجزی ( متوسط به بالا )
کلاس سه (C)= آون هیتر دار ضد انفجار محفظه ، پنل سرخود ولی با باکس ای ایکس ( متوسط )
کلاس چهار (D)= آون هیتر دار ضد انفجار محفظه ، پنل سر خود بدون باکس ای ایکس ( ضعیف )

توضیح های تکمیلی درباره هر یک از کلاس های فوق در ادامه آورده شده است:
کلاس A
این سری از آون ها جهت استفاده در محیطی پر خطر ، که در زون یک / دو واقع شده مورد استفاده قرار گرفته و محفظه تست می تواند (زون یک ) در نظر گرفته شود.
کلاس B
این سری از آون ها جهت استفاده در محیطی کم خطر ، که زون دو واقع شده ، مورد استفاده قرار می گیرند و محفظه تست می تواند ( زون یک ) در نظر گرفته شود .
کلاس C
این سری از آون ها جهت استفاده در محیطی کم خطر ، که زون دو واقع شده ، مورد استفاده قرار می گیرند و محفظه تست می تواند ( زون یک / دو ) در نظر گرفته شود
کلاس D
این آون ها جهت استفاده در محیطی بی خطر طراحی شده و فقط محفظه تست آن بصورت ضد انفجار( زون یک/ دو ) طراحی گردیده و محیط بیرونی آن شامل زون های ضد انفجار نمی شوند .

آزمایش های محیطی یا آزمایش های آب و هوایی، آزمایش هایی هستند که برای تعیین میزان مقاومت و دوام یک محصول یا ماده در شرایط دشوار محیطی یا آب و هوایی به کار گرفته می شوند.

تست های محیطی بیشتر بر روی تجهیزات مورد استفاده در صنایع نظامی، دریایی، هوا و فضا اجرا می شوند. به دستگاه هایی که اجرا کننده این آزمایش ها هستند چمبر (محفظه) تست محیطی می گویند.

استانداردهای آزمایش های محیطی ( آب و هوایی) به صورت عمده عبارتند از :

MIL-STD-810 "روش استاندارد تست های محیطی برای ملاحظات مهندسی و تست های آزمایشگاهی"

MIL-HDBK-2036 "مشخصات آماده سازی تجهیزات الکترونیکی"

IEC 60068 "آزمایشات محیطی"

IEC 60945 "راهبری دریایی و تجهیزات و سیستم های ارتباط رادیویی-الزامات عمومی- روش آزمایش و نتایج مورد انتظار از آزمایش ها"

RTCA DO-160 "شرایط محیطی و مراحل آزمایش برای تجهیزات هوابرد (هوانوردی)"

MLD-STD-461 "استاندارد وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا: الزامات کنترل ویژگی های تداخلی الکترومگنتیک تجهیزات و زیرسیستم ها"

تازه ها

 • تفاوت انجماد (Freezing) و انجماد-سریع (Deep-freezing)؟ تفاوت انجماد (Freezing) و انجماد-سریع (Deep-freezing)؟
  تبرید یا سردسازی برای نگهداری مواد غذایی تاریخچه ای دیرینه دارد که تقریبا به عصر حجر بر می گردد! در این دوره انسان ها برای نگهداری گوشت شکارهایشان از برف و یخ های طبیعی بهره می بردند. تا قرن بیستم که عرضه مواد غذایی به صورت منجمد تجاری نشده بود…
 • اعطای نمایندگی به گروه آریانا
  شرکت دانش بنیان آریاسرمایش پردیسان طی تفاهم نامه ای نمایندگی فروش، اجرا و گارانتی خود در گروه محصولات طراحی و ساخت انواع سردخانه ها، خدمات تعمیر و نگه داری سردخانه و دستگاه های سرمایشی صنعتی، ساخت و طراحی انواع اتاق های تست آزمایشگاهی و صنعتی و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی را…
 • چمبر یا محفظه تست شرایط محیطی برای خودرو و قطعات آن
  آزمایش هایی که به منظور تست امنیت و قابلیت اطمینان برای خودرو ها در نظر گرفته می شوند یک بخش بسیار مهم و حیاتی هستند،این آزمایش ها به دلیل اینکه باعث می شوند سلامت راننده و مسافران خودرو تضمین شود و یا اینکه بتوان با بهره گیری از این تست…