آزمایش مه نمکی یا اسپری کردن نمک (Salt Spray) ، یک روش استاندارد و متداول برای فرسایش و پوسیدگی است که جهت بررسی مقاومت در برابر خوردگی مواد و روکش های  سطوح آن  استفاده می شود.

معمولا موادی که به عنوان نمونه مورد آزمایش قرار می گیرند، فلزی هستند ( اگرچه ممکن است سنگ، سرامیک، و پلیمر هم مورد آزمایش قرار گیرند). این آزمایش با هدف تعیین درجه مقاومت و محافظت در برابر پوسیدگی و خوردگی بر روی پوشش محافظ این فلزات انجام می شود.

آزمایش اسپری نمک یک تست فرسایش سریع است که به منظور ارزیابی (عمدتا از نظر مقایسه) مناسب بودن پوشش جهت استفاده به عنوان یک محافظ برای محافظت در برابر فرسایش انجام می شود.

ظاهر محصولات فرسایش شده ( زنگ زدگی یا اکسیدهای دیگر) پس از یک دوره از پیش تعیین شده ارزیابی می شود. مدت زمان آزمایش بستگی به مقاومت در برابر فرسایش و خوردگی پوشش دارد.

به طور کلی، هرچه پوشش مقاومت بیشتری در برابر خوردگی داشته باشد، مدت زمان آزمایش قبل از خوردگی/ زنگ زدگی طولانی تر است.

آزمایش اسپری نمک یکی از پرکاربرد ترین و قدیمی ترین آزمایش های فرسایش و خوردگی است.

ASTM (American Society for Testing and Materials) اولین استاندارد اسپری نمکی شناخته شده بین المللی بود که در سال 1939 منتشر شد. سایر استانداردهای مهم ISO9227, JIS Z 2371 ، ASTM G85هستند.

 

 

آزمایش مه نمکی بسیار رایج و محبوب است زیرا این آزمایش نسبتا ارزان، سریع، استاندارد شده و قابل تکرار است.

 اگرچه ممکن است بین مدت زمان آزمایش اسپری نمک و عمر مورد انتظار از روکش در برخی از پوشش ها مانند فولاد گالوانیزه گرم، رابطه ضعیفی برقرار باشد، این تست به دلیل کم هزینه بودن و نتایج سریع محبوبیت جهانی پیدا کرده است.

امروزه بیشتر محفظه های تست مه نمکی نه تنها برای آزمایش پیش بینی مقاومت در برابر خوردگی یک روکش، بلکه به عنوان قسمتی از فرایند های آماده سازی پوشش مانند رنگ آمیزی، آبکاری، گالوانیزه و مانند این ها مورد استفاده  قرار می گیرند.

به عنوان مثال، قطعات رنگ شده از پیش تصفیه شده باید 96 ساعت اسپری نمک خنثی را پشت سر بگذراند تا برای تولید پذیرفته شوند،

عدم تحقق این شرط به معنای بی ثباتی در فرایند شیمیایی آماده سازی پیش از رنگ یا کیفیت رنگ است که باید سریعا مورد رسیدگی قرار گیرد تا دسته های آینده از کیفیت مطلوب برخوردار باشند.

بنابراین کاربرد اصلی آزمایش اسپری نمک امکان مقایسه سریع بین مقاومت در برابر خوردگی واقعی و مورد انتظار را فراهم می کند.

به طور معمول، زمان لازم برای نمایش اکسیدها بر روی نمونه های تحت آزمایش با انتظارات مقایسه می شود تا تعیین کند که آیا این ازمایش موفق یا شکست خورده است. به همین دلیل، آزمایش اسپری نمک اغلب در نقش ممیزی با کیفیت مستقر می شود جایی که به عنوان مثال می توان از آن برای بررسی اثربخشی یک فرایند تولید مانند پوشش سطح یک قسمت فلزی استفاده کرد.

تست اسپری نمک کاربرد چندانی در پیش بینی میزان مقاومت مواد یا پوشش های سطحی در برابر خوردگی در دنیای واقعی ندارد، چرا که ایجاد، تکرار یا تسریع در شرایط فرسایش دنیای واقعی را ایجاد نمی کند. آزمایش فرسایش cyclic  برای این امر مناسب تر است.

 

تجهیزات آزمایش:

تجهیزات آزمایش شامل یک محفظه/اتاقک تست به صورت بسته است که در ان محلول آب نمک (NaCl 5%) با استفاده از نازل اسپری و هوای تحت فشار اسپری می شود. این امر باعث بوجود آمدن محیط خورنده و فرسایشگری از مه متراکم از نمک  در چمبر می شود.

 

محفظه تست مه نمکی

 

 به طوری که نمونه های مورد ازمایش در این محیط در معرض شرایط شدید فرسایش قرار بگیرند.

حجم چمبر ها از تامین کننده به تامین کننده متفاوت است. اگر حداقل حجم مورد نیاز برای آزمایش مه نمکی  توسط یک استاندارد خاص وجود داشته باشد، به روشنی حجم محفظه باید مطابق با آن استاندارد در نظر گرفته شود.

 یک توافق کلی وجود دارد که چمبر های بزرگ تر می توانند محیط آزمایش همگن تری را فراهم کنند.

تفاوت محلول های آزمایش مه نمکی متناسب با مواد مورد آزمایش تعیین می شود. متداول ترین آزمایش برای مواد مبتنی بر فولاد، آزمایش اسپری نمک خنثی است ( اغلب به اختصار NSS ). در واقع در این حالت مواد مورد آزمایش در محلولی با PH خنثی 6.5 تا 7.2 آزمایش می شوند.

محلول های ترکیبی با آب دریا نیز معمولا توسط برخی از شرکت ها و استاندارد ها به کار گرفته می شوند.

محلوله های آزمایشی دیگر دارای مواد شیمیایی دیگری نظیر اسید استیک (به اختصار ASS ) و اسید استیک با کلرید مس (به اختصار( CASS ) هستند که هر کدام برای ارزیابی پوشش های تزئینی مانند مس، نیکل، کروم، مس الکتروپلیت شده نیکل یا آلومینیوم آنودایز شده انتخاب شده اند.. این محلول های تست اسیدی شده معمولا دارای 3/1 تا 3/3 Ph هستند.

برخی منابع استفاده از محفظه های تست ASS  یا CASS را به طور متناوب برای آزمایش NSS به دلیل خطر آلودگی توصیه نمی کنند. ادعا می شود که تمیز کردن کامل کابینت پس از آزمایش CASS بسیار دشوار است. ASTM به این مسئله نمی پردازد اما ایزو 9227 آن را توصیه نمی کند و تنها در صورت تمیز کردن کامل آن را توصیه می کند.

اگرچه اکثر آزمایش های مه نمکی  مداوم و پیوسته است و نمونه هایی که تحت آزمایش قرار دارند در طول مدت آزمایش به طور پیوسته در معرض تولید مداوم مه نمکی قرار می گیرند، در صورتی که تعداد معدودی به چنین فرایندی نیاز ندارند. معمولا چنین آزمایشاتی به عنوان آزمایش اسپری نمک اصلاح شده گفته می شود. ASTM G85 نمونه ای از آزمایش استانداردی است که شامل چندین آزمایش اسپری نمکی اصلاح شده است که تغییرات در تست اسپری نمک اولیه را شامل می شود.

به منظور  تغییر در فرآیند  تولید ، محصولات آماده به تحویل با 30% تخفیف برای اولین خریداران و 35% تخفیف برای مشتریان دائمی به مدت محدود (15 اسفند) با تصویب هیئت مدیره به شما عزیزان تقدیم میگردد

درصورت خرید حداقل 2 محصول از لیست ذیل یک دستگاه آون خلاء 30 لیتری به شما عزیزان تقدیم میگردد.

این فرصت استثنایی را از دست ندهید

مشخصات

محصولات شامل تخفیف

محدوده دمایی 70- الی  180+ ریت 1

چمبر 1000لیتری

محدوده دمایی 70- الی  180+ ریت 2

چمبر 560لیتری

محدوده دمایی 70- الی  180+ ریت 3

چمبر 125 لیتری

محدوده دمایی 70- الی  180+ ریت 4

چمبر 37لیتری رومیزی

محدوده دمایی 70- الی  180+ ریت 4

چمبر 37 لیتری ایستاده

محدوده دمایی از 7+ محیط الی 220درجه بامیزان خلاء 1000میلی بار

آون خلاء 30لیتری

محدوده دمایی 90+درجه با سه یونیت مجزا

آون ضد انفجار 60لیتری

محدوده دمایی تا 80-

دیپ فریزر 45لیتری

 

تمامی این محصولات قابل اتصال به سیستم هوای خشک ، سیستم رطوبت و چیلر های آزمایشگاهی می باشد .لازم به ذکر است تخفیف تنها در صورت خرید نقدی اعمال می گردد.

از شما مخاطبین و مشتریان عزیز شرکت آریاسرمایش پردیسان دعوت می کنیم که در ششمین نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران مهمان غرفه شرکت آریاسرمایش پردیسان باشید.

زمان : 3 لغایت 6 دی 97

مکان : نمایشگاه بین المللی تهران سالن 31B غرفه 47

All of the people who are involved in manufacturing industries know about the importance of Quality Control (QC).

The Quality Control section of every factory or manufacturing unit performs multiple of tests on a product to check its performance under every possible environmental conditions .

As All of us know There is wide variety of the Environmental conditions such as Different temperatures, Change of Pressure, Humidity effect, Raining, And etc. that has to be tested in QC section before releasing the product to market.

So based on all we said so far We need a device that be capable of simulating all of the environmental conditions in a lab.

Luckily this device has been invented for decades and  It is available now. We call this device , An Environmental Test Chamber.

In Iran we have great potential for manufacturing all kind of products, And because of that there is plenty of factories that active in industries such as Food, Pharmaceutical, Electronic, Defense, Aerospace, And etc.

ARYA SARMAYESH PARDISAN is a Ltd. Company that its main area of works is designing and manufacturing the Environmental Test Chambers for environmental tests in Iran.

 WE are have been active in refrigeration for almost 50 years with ARYA brand. Since 15 years Ago, We started our Research and development on Environmental chambers and in short time after we began to manufactured.

From that time up to this day We produced lots of Environmental Test Chambers that have the below features and characteristic :

 • Temperature from -80 °C to +200 °C
 • Temperature rate change from 1 up to 15 °C/min
 • Humidity from 5% to 99%
 • Different sizes such as mini to Walk-in Chambers
 • Explosion Proof(EX) test Chambers
 • Thermal Shock Test Chambers (first and only manufacturer in Iran)
 • Salt-Water test chambers
 • UV test chambers

in wide variety of models and combinations.

Now We are glad to announce that ARYA SARMAYESH PARDISAN has started Environmental Test Chambers exporting program to Iraq, Russia, Oman, Afghanistan, Azerbaijan, And Armenia.

If you need more information or inquiry about our models please feel free to reach us from این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید email address. We will reply all emails very quickly.

You can also check our models from our website in two Arabic and English language.

برنامه علم تا ثروت در آخرین قسمت خود که در تاریخ بیست و نهم مهر ماه سال هزار و سیصد و نود هفت پخش شد به معرفی شرکت دانش بنیان آریاسرمایش پردیسان و شرح فعالیت های آن پرداخت.

شرکت دانش بنیان آریا سرمایش پردیسان تولید کننده بومی چمبر (محفظه) های تست شرایط محیطی یا آب و هوایی، خشک کن (آون) ها خلاء و ضد انفجار و بسیاری از تجهیزات آزمایشگاهی است.

از شما دعوت میکنیم که این برنامه را مشاهده بفرمایید.

 

در تاریخ 28 ژانویه 1986 در اوج جنگ سرد و رقابت های فضایی بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی ناسا یکی از تاریک ترین روزهای کارنامه فعالیت خود را تجربه کرد، تنها 73 ثانیه زمان لازم بود که مدارگرد چلنجر سقوط کند تا هفت کشته  و 3.2 میلیارد دلار خرج روی دست ناسا بگذارد. 

حادثه ای که تنها با استفاده از یک چمبر (محفظه) تست شرایط محیطی قابل پیشگیری بود.

مدیران ناسا از نقص فنی چلنجر اطلاع داشتند؟

ابتدا باید به شرح روند پرتاب چلنجر برای قرار گرفتن در مدار زمین بپردازیم. همانطور که گفتیم ناسا در آن زمان در یک رقابت فضایی گسترده با اتحاد جماهیر شوروی بود و به همین دلیل مدیران ناسا برای آنکه پیش روسای خود رو سفید شوند به دنبال آن بودند که در سال 60 پرتاب فضایی موفق را داشته باشند، یعنی در هر ماه پنج پرتاب فضایی.

ناسا برای آنکه به این مهم دست پیدا کند تصمیم به ساخت فضاپیماهایی کرد که بتواند پس از پرتاب و انجام ماموریت در فضا دوباره به زمین بازگردد و پس از مقداری تعمیر دوباره آماده سفر به فضا شود که در نتیجه این تصمیم شاتل های فضایی بوجود آمدند. شاتل های فضایی از سه بخش مدارگرد (قسمت اصلی که حامل تجهیزات و فضانوردان هست)، بوستر یا شتاب دهنده ها و یک مخزن سوخت است.

وظیفه بوسترها آن است که با استفاده از سوخت داخل مخزن تنها مدارگرد را تا فضا همراهی کند و پس از آنکه مدارگرد را به فضا رسید بوستر ها و مخزن سوخت از آن جدا می شوند و مدارگرد با استفاده از موتورها مخزن سوخت جداگانه خود حرکت خود را ادامه می دهد. 

مدارگرد چلنجر هم قرار بود که روز 22 ژانویه 1986 از ایستگاه فضایی فلوریدا به فضا پرتاب شود، اما این پرتاب به دلیل بدی آب و هوا و تاخیر در پرتاب مدارگرد کلمبیا روز به روز با تاخیر مواجه می شد به طوری که برنامه پرتاب برای تمامی روزهای 23، 24، 25، 26 و 27 ژانویه تعیین شد اما همه لغو شدند و نهایتا روز 28 ژانویه تاریخ نهایی پرتاب شد.

مدیران ناسا که به شدت از این شش روز تاخیر کلافه شده بودند فقط می خواستند که چلنجر روز 28 ام ژانویه پرتاب شود حتی به قیمت نادیده گرفتن پروتکل های ایمنی پرتاب.

 کدام پروتکل ایمنی نادیده گرفته شد؟

در هر پرتاب ناسا به دلیل آنکه پیمانکاران و بخش های مختلفی انجام وظیفه می کنند، لازم است که مدیر کنترل ایمنی هر بخش اجازه نامه پرتاب را امضا کند تا نهایت اجازه پرتاب صادر شود. اما مدیر ایمنی یک بخش از تایید اجازه نامه آن هم درست شب قبل از پرتاب سربازد و او کسی نبود جز آلن مک دانل مسئول ایمنی شرکت تیوکول سازنده بوسترهای سوخت جامد چلنجر.

سقوط چلنجر

چرا مک دانل پرتاب را تایید نکرد؟

هواشناسی فلوریدا دمای منفی هفت درجه سانتی گراد را برای زمان پرتاب در نظر گرفته بود و این دلیل اصلی مخالفت آلن مک دانل با پرتاب بود زیرا در ساخت بوسترهای سوخت جامد از O-RING ها یا حلقه های چمبره ای (که مسئول جلوگیری از نشت گازهای 6000 درجه ای داخل بوستر ها به بیرون بودند ) استفاده شده بود که قبلا فقط تا دما یازده درجه سانتی گراد تست شده بودند و پیش از آن عملکرد آنها در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد اصلا آزمایش نشده بود.

به همین دلیل آلن مک دانل زیربار تایید پرتاب نرفت و درخواست تاخیر پرتاب برای تست  O-Ring ها بوسیله یک چمبر تست محیطی را داد.

اما همانطور که گفتیم مدیران ناسا که از تاخیر های چندباره پرتاب چلنجر خسته شده بودند مک دانل را دور زدند و تاییدیه پرتاب را از روسای او گرفتند.

نتیجه آن شد چلنجر در ساعت 11:39 دقیقه به وقت ساحل شرقی آمریکا در دمای منفی 12 درجه سانتی گراد پس از دوبار یخ زدایی از سایت پرتاب ،در حالی که همان شب رونالد ریگان در حال سخنرانی در صحن عمومی سازمان ملل بود پرتاب شد و پس از 73 ثانیه دقیقا از ناحیه O-RING های بوستر های سوخت جامد که به خاطر سرما خشک شده بودند و دیگر کارآیی نداشتند دچار نقص شد و حرارت بوستر ها به مخزن سوخت سرایت کرد و آن را منفجر کرد.

این حادثه تاثیر عمیقی در تحول پروتکل های ایمنی ناسا داشت.

تبرید یا سردسازی برای نگهداری مواد غذایی تاریخچه ای دیرینه دارد که تقریبا به عصر حجر بر می گردد! در این دوره انسان ها برای نگهداری گوشت شکارهایشان از برف و یخ های طبیعی بهره می بردند.

تا قرن بیستم که عرضه مواد غذایی به صورت منجمد تجاری نشده بود خبری از روش های انجماد سریع نظیر Deep-Freezing نبود و انجماد مواد غذایی به صورت آهسته صورت می گرفت که خطرات خاص خود را داشت.

 

اما می رسیم به این سوال مهم که تفاوت انجماد معمولی (Freezing) با انجماد-سریع (Deep-freezing) در چیست؟

برای پاسخ به این سوال هر کدام از انجماد معمولی (Freezing) و انجماد-سریع (Deep-freezing) را در ادامه به صورت جداگانه توضیح می دهیم.

 

انجماد معمولی روشی است که در آن کاهش دما به صورت آهسته (معمولا تا بیست و چهار ساعت) اتفاق می افتد. آبی که در بافت های ماده غذایی وجود دارد در این روش تبدیل به کریستال های بزرگ یخ می شود. این روش معمولا به وسیله مردم عادی به صورت گسترده برای ذخیره سازی مواد غذایی به کار گرفته می شود.

مضرات استفاده از این روش: لبه های کریستال های یخ در این روش می تواند دیواره های بافت های سلولی مواد غذایی را ببرد که در نتیجه آن قسمتی از آب و بوهای فرار ماده غذایی بخار می شوند از دست می روند. بی نظمی در در ساختار بافت های منجمد در این روش باعث واکنش آنزیمی یا غیر آنزیمی درون ماده غذایی می شود که بر مزه و شکل بافت ماده غذایی تاثیر می گذارد. معمولا در این روش ماده غذایی حالت خشک شده (Dry Out) می گیرند.

 

انجماد-سریع (Deep-Freezing) یک روش صنعتی برای سردسازی است که در آن سردسازی با سرعت و شدت (در طی زمان چند دقیقه تا یک ساعت) انجام می شود. در این روش مواد غذایی را در معرض دمای 30- تا 50- درجه سانتی گراد قرار می دهند. تا دمای مرکزی ترین نقطه ماده به دمای 18- درجه سانتی گراد برسد. 

در این روش آب درون سلول های بافت ماده به صورت خوبی تبدیل به کریستال می شود. در نتیجه از بین رفتن سلول ها و تکثیر میکروارگانیسم ها به حداق می رسد.  به دلیل دمای پایین سلول کاملا غیرفعال می شود. 

به دلیل آنکه فرآیند تبدیل آب درون سلول ها به کریستال ها به خوبی انجام می شود نظم در ساختار بافت های منجمد حفظ می شود و چون بافت های سلولی در حالت کاملا غیرفعال هستند در نتیجه ماده ها تازگی، شکل ، مزه، ویتامین های و مواد غذایی خود را حفظ می کنند.

در منجمد کردن مواد غذایی مخصوصا به صورت صنعتی برای به دست آوردن حداکثر بازده باید از تجهیزات انجماد-سریع بهره برد. به همین منظور باید حتما ظرفیت انجماد را در دیتاشیت تجهیزات انجماد-سریع نظیر دیپ فریزر ها ،  تونل های انجماد و چیلر های blast مطالعه  شود.    

آریا سرمایش عرضه کننده دیپ فریزهای آزمایشگاهی است، عرضه کننده تونل های انجماد و پیش سرد کن های مخصوص انجماد سریع برای محصولات غذایی و پزشکی است. 

محصولاتی که به صورت انجماد-سریع منجمد می شوند باید پس از منجمد شدن به یک سرخانه زیر صفر منتقل شوند که در این زمینه نیز همکاران ما در شرکت آریانا می تواند شما را راهنمایی کنند.

 

انجماد-سریع می تواند باعث مسمومیت مواد غذایی بشود اگر فرآیند آن به درستی انجام نشود!!! برای جلوگیری از این مسمومیت ها چندین اقدام احتیاطی است که باید به کار گرفته شوند تا به کیفیت ماده غذایی لطمه ای وارد نشود.

 

نکات ایمنی برای به کارگیری انجماد-سریع 

دما 

مواد غذایی حتما باید در دمای 4 درجه سانتی گراد قبل از شروع به انجماد سرد شوند تا از افزایش دمای محیط انجماد و مصرف زیاد انرژی جلوگیری شود.

زمانی که مواد منجمد شدند باید در یک سردخانه منفی صفر ذخیره شوند. دمای این سردخانه های منفی صفر وابسته به ماده غذایی باید بین 9- تا 18- سانتی گراد باشد.

 

بهداشت

بهتر است که همیشه مواد تازه را به صورت سریع منجمد کنید تا موادی که از قبل شروع به فاسد شدن کرده اند.

با وجود اینکه ما در دمای بسیار پایینی انجماد را انجام می دهیم و اکثر میکرو ارگانیسم ها به صورت کامل غیرفعال هستند اما بعضی از آنها همچنان امکان فعال بودن را دارند بنابراین باید قواعد بهداشتی کلی را حتما در نظر داشته باشیم که به شرح زیر هستند :

 • شستن دست ها و تمامی ابزارهایی که با مواد در ارتباط هستند.
 • شست و شوی مواد 
 • تمیز و ضدعفونی کردن دیپ فریزر، سردخانه و ... .
 • هیچ وقت یک ماده را که فاسد شده است یا در حالت یخ زدایی است دوباره منجمد نکنید! منجمد کردن یک ماده که در حال یخ زدایی بوده است باعث تکثیر گسترده باکتری ها می شود که می تواند مسمومیت ماده غذایی را در پی داشته باشد.

 

زمان ذخیره سازی

عمر قفسه ای مواد منجمد بین یک ماه تا 24 ماه است با توجه به نوع محصول. بنابراین بهتر است که بر روی هر محصول مدت زمان نگهداری آن درج شود که بیش از زمان مجاز درون سردخانه نماند. در زیر مدت زمان مناسب برای نگه داری محصولات منجمد آورده شده است:

 • میوه و سبزیجات 24 ماه
 • سیب زمینی های از پیش پخته شده 24 ماه
 • گوشت سفید طیور و قرمز 15 تا 18 ماه
 • گوشت چرخ کرده 12 ماه
 • ماهی و غذاهای دریایی 24 ماه
 • ماهی های چرب 9 تا 10 ماه
 • ماهی پخته شده 24 ماه
 • شیرینجات پخته شده و خمیر 12 ماه
 • گوشت های آماده 18 تا 24 ماه
 • بستنی ها 18 تا 24 ماه 

 

منبع انگلیسی:

سایت هنگل

شرکت دانش بنیان آریاسرمایش پردیسان طی تفاهم نامه ای نمایندگی فروش، اجرا و گارانتی خود در گروه محصولات طراحی و ساخت انواع سردخانه ها، خدمات تعمیر و نگه داری سردخانه و دستگاه های سرمایشی صنعتی، ساخت و طراحی انواع اتاق های تست آزمایشگاهی و صنعتی و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی  را به گروه آریانا اعطا نموده است.

این تفاهم نامه علاوه بر نمایندگی فروش و تعمیرات دارای بخش مهم در اختیار قرار دادن دانش فنی در ساخت و طراحی اتاق های تست بزرگ و همچنین سردخانه ها است.

امید است که همکاری شرکت آریا سرمایش و گروه آریانا به هرچه بهتر شدن صنعت سرمایشی و آزمایشگاهی کشور عزیزمان کمک کند.

آزمایش هایی که به منظور تست امنیت و قابلیت اطمینان برای خودرو ها در نظر گرفته می شوند یک بخش بسیار مهم و حیاتی هستند،این آزمایش ها به دلیل اینکه باعث می شوند سلامت راننده و مسافران خودرو تضمین شود و یا اینکه بتوان با بهره گیری از این تست ها میزان خرابی قطعات را پایین آورد تا هزینه گارانتی و خدمات پس از فروش برای خودرو ساز کاهش داد جلب توجه ویژه می کنند. اما برای تست این قطعات به چه وسیله ای نیاز است؟

چمبر ها (یا محفظه ها) تست شرایط محیطی (آب و هوایی) مخصوص خودرو زیر شاخه از چمبر های تست هستند که بنا به آزمایشات مورد نیاز صنعت خودرو سازی  طراحی و بهینه سازی شده اند. این چمبر ها با در نظر گرفتن استاندارد های مطرح در زمینه خودرو و قطعات آن شرایطی را فراهم آورده اند که بتوان تمامی اجزا تشکیل دهنده یک خودرو را اعم از صندلی ها، قطعات الکترونیکی، باتری های لیتیومی، کیسه هوا (Air Bag)، موتور و ... در شرایطی مشابه با محیط واقعی کارکرد خودرو قرار داد و اقدام به بررسی و رفع عیب احتمالی در این شرایط نمود.

این چمبر ها با قابلیت کنترل و تغییر درجه حرارت، رطوبت، ارتعاشات، نور خورشید،مه ، مه نمکی (Salt Spray) و ... محیط های مختلف را در درون محفظه خود شرایط تست متفاوت نظیر آب هوای کوهستانی، کویری، نزدیک دریا ، زمستانی و تابستانی و ... را مشابه سازی کنند.

شرکت دانش بنیان آریا سرمایش افتخار دارد که با پشتوانه نیروی علمی و همچنین تجربه چندین ساله خود به خودروسازان و قطعه سازان کشور عزیزمان خدمات تولید چمبر های تست خودرو و قطعات و همچنین تعمیر چمبر ها دچار نقص را ارائه نماید.

 شرکت آریا سرمایش همچنین برای آن دسته از خودرو سازانی که نیازمند محفظه های بزرگ برای تست های خودرو درون آن هستند امکان ارائه چمبر های سفارشی برحسب ابعاد درخواستی مشتریان را نیز فراهم آورده است.

برای اطلاعات بیشتر لطفا از طریق شماره تلفن های صفحه تماس با ما با بخش بازرگانی شرکت تماس حاصل فرمایید.

استاندارد RTCA / DO-160 ،استاندارد شرایط محیطی و رویه تست تجهیزات هوانوردی، استانداردی است برای تعیین شرایط تست محیطی (آب و هوایی) سخت افزارهای Avionic. این استاندارد بوسیله  Radio Technical Commission for Aeronautics منتشر شده است.

این استاندارد ابتدا در 28 فوریه ساال 1975 به منظور تعیین شرایط و رویه تست موردنیاز برای طراحی سخت افزار های الکترونیکی avionic  سیستم های هوابرد منتشر گشت. از آن زمان این استاندار به طور پیوسته مورد بازنگری قرار گرفته است  به صورت که آخرین ورژن آن در سری G عرضه گشته است.

این استاندار تشکیل یافته از چندین استاندار جزئی تر برای تست های شرایط محیطی و رویه متناظر انجام آنها بر روی تجهیزات هوانوردی  است که شامل تمامی طیف وسایل هوابرد از هواپیما های سبک و هلیکوپتر ها گرفته تا جامبو جت ها و وسایل هوانوردی که قابلیت دستیابی به سرعت مافوق صوت را دارند است. هدف از انجام این تست ها این است که بتوان در شرایط آزمایشگاهی قبل از استفاده واقعی از وسایل هوانوردی از عملکرد درست تجهیزات هوانوردی در شرایطی  مشابه با شرایط محیطی(آب و هوایی) واقعی که ممکنه است در حین کاربری وسیله هوانوردی با آن مواجه شد اطمینان حاصل کرد. این استاندارد تست شرایط محیطی به همراه رویه انجام تست ها، به عنوان حداقل مشخصات لازم برای عملکرد صحیح تجهیزات هوانوردی در هنگام استفاده گسترده از وسایل هوانوردی ، می تواند ضمانت مناسبی برای عملکرد دقیق تجهیزات تا درجه بالایی را به همراه آورد. این استاندار شمال بخش های زیر است:

توضیحات عنوان بخش
  دما 4.0
  ارتفاع
  تغییرات دمایی 5.0
  رطوبت 6.0
  ایمنی شوک و سقوط 7.0
  ارتعاش 8.0
  ضدانفجار بودن 9.0
  ضد آب بودن 10.0
  حساسیت مایعات 11.0
  گرد و خاک 12.0
  مقاومت در برابر قارچ 13.0
  مه و نمک 14.0
  اثر مغناطیسی 15.0
  ورودی برق 16.0
  سنسور ولتاژ 17.0
  حساسیت به فرکانس صوتی 18.0
  حساسیت به سیگنال القا شده 19.0
  حساسیت و انتشار RF 20.0 و 21.0
  حساسیت به رعد و برق 22.0 و 23.0
  یخ زدگی 24.0
  ESD 25.0
  اشتعال پذیری 26.0

تازه ها

 • آزمایش مه نمکی(Salt Spray Test) آزمایش مه نمکی(Salt Spray Test)
  آزمایش مه نمکی یا اسپری کردن نمک (Salt Spray) ، یک روش استاندارد و متداول برای فرسایش و پوسیدگی است که جهت بررسی مقاومت در برابر خوردگی مواد و روکش های سطوح آن استفاده می شود. معمولا موادی که به عنوان نمونه مورد آزمایش قرار می گیرند، فلزی هستند (…
 • فروش ویژه فروش ویژه
  به منظور تغییر در فرآیند تولید ، محصولات آماده به تحویل با 30% تخفیف برای اولین خریداران و 35% تخفیف برای مشتریان دائمی به مدت محدود (15 اسفند) با تصویب هیئت مدیره به شما عزیزان تقدیم میگردد درصورت خرید حداقل 2 محصول از لیست ذیل یک دستگاه آون خلاء 30…
 • شرکت در ششمین نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران شرکت در ششمین نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران
  از شما مخاطبین و مشتریان عزیز شرکت آریاسرمایش پردیسان دعوت می کنیم که در ششمین نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران مهمان غرفه شرکت آریاسرمایش پردیسان باشید. زمان : 3 لغایت 6 دی 97 مکان : نمایشگاه بین المللی تهران سالن 31B غرفه 47